Technológia výstavby montovaných domov z panelov SIP

 

Po vyše polstoročí výroby, stavby a používania SIP panelov po celom svete apostavených niekoľko stovkách tisíc domoch, sme priniesli tento unikátny stavebný systém aj na Slovensko. Základom nášho stavebného systému sú SIP panely (Structural Insulated Panel). Jedná sa osamonosné kompozitné panely, zktorých je možné "skladať" stavby do výšky troch nadzemných podlaží. Vprípade použitia zdvojenej výstuže, statický limit nie je. Systém SIP je teoretikmi zaraďovaný ako jedna zkategórií drevo - montovaných domov.

Vysoká rýchlosť stavby 
Možnosť realizovať zmeny pri výstave 
Nízka cena stavby 
Špičkové fyzikálne a úžitkové vlastnosti 
nízka konštrukčná hmotnosť 
jednoduchosť výstavby a spracovania 
vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti 
dlhá životnosť 
vysoká nosná schopnosť 
variabilita priamo na stavbe 
výborné protipožiarne vlastnosti 

Súčiniteľ prestupu tepla:
U= 0,12 W/m2K


Tepelný odpor:
R= 8,4 m2K/W

OBVODOVÁ / NOSNÁ STENA

Smerom zvonkajšej strany do vnútra stavby: 
HIDROFLAM 16 mm (vode a ohňu odolná DT doska) 
-200 mm Polyuretán (v ňom je inštalovaný horizontálny a vertikálny inštalačný tunel na rozvod elektrickej energie) -DURELIS 18 mm (DT doska) 

Dodatočne na ukončenie obvodovej steny: 
je z vonkajšej strany na kléber, cez sieťku nanášaná silikátová omietka hrúbky 3 -5 mm voliteľnej farby (resp. akákoľvek omietka, prípadne priamo na panel sa montuje fasádny obklad) 
Z vnútornej strany spolovičným prekladom inštalovaný priamo na panel Sadrokartón 12 mm. 
Celková hrúbka stenového panelu ENERGY STAR: 234 mm Celková hrúbka hotovej obvodovej steny stenového panelu ENERGY STAR: 250 mm 
Celkový rozmer panelu je 2.900 x 1.250 mm 

INTERIÉROVÁ PRIEČKA DURELIS 18 mm (DT doska) 

-80 mm Polyuretán (v ňom je inštalovaný horizontálny avertikálny inštalačný tunel na rozvod elektrickej energie) -DURELIS 18 mm (DT doska) 
Dodatočne na ukončenie obvodovej steny: Z oboch strán spolovičným prekladom inštalovaný priamo na panel Sadrokartón 10 mm 
Celková hrúbka priečkového panelu ENERGY STAR: 116 mm Celková hrúbka hotovej priečky panelu ENERGY STAR: 136 mm 
Celkový rozmer panelu je 2.900 x 1.250 mm

Materiál
Tepelná vodivosť
? (W/mk)
Rovnaký tepelný odpor pri hrúbke materiálu (mm)
Polyuretán
0,019 - 0,022
50
Polystyrén
0,037 - 0,040
80
Minerálna vlna
0,033 - 0,045
90
Korok
0,038 - 0,043
100
Stavebné drevo
0,1 - 0,115
280
Porobetón
0,3
750
Tehlové murivo
0,7
1700


HistóriaSIP

- siaha do povojnového obdobia, kedy sa výrobcovia začali zaoberať vylepšovaním klasického systému "two by four", ktorý bol do toho času najrozšírenejší v severnej Amerike.

Vylepšenia smerovali k úsporám priamo na stavbe s cieľom ušetriť čas otvorenej stavby, ktorá je háklivá (ako každá stavba) na poveternostné podmienky. Jednou z ciestbol vznik SIP panelu. Jeho hlavné výhody sú už pomenované vyššie.

Už samotný panel staticky pôsobí ako "I" profil, čo znižuje závislosť na nosných častiach konštrukcie a na druhej strane tým vyžaduje aj nižšie investičné náklady. V roku 1956 bol uvedený do prevádzky prvý stroj na priemyselnú výrobu SIP panelov.

Vo svete výrobcov a staviteľov zo SIP panelov nájdeme niekoľko združení a asociácií, ktoré majú niekoľko tisíc členov (firiem) a dnes už reprezentujú vyše milióna spokojných obyvateľov tohto typu domov.

Najčastejšie sa SIP panely používajú v Severnej Amerike, Veľkej Británii, Nemecku, Francúzsku a Ázii. Systém stavby domov zo SIP panelov je v EU relevantným stavebným systémom, ktorý (ako taký) je oficiálne uznanou stavebnou technológiou klasifikovanou ako drevo-montovaná stavba. Každý jeden komponent, ktorý používame na samotné panely a tiež pri stavbách majú platný európsky certifikát v zmysle požiadaviek. To znamená: statické skúšky, skúšky dynamického zaťaženia, skúšky požiarnej odolnosti, tepelno a zvukovo izolačné skúšky, skúšky odolnosti voči poveternostným živlom (vietor, voda, zemetrasenie). Pre tento účel naša spoločnosť nepotrebovala špeciálny certifikát. V aktuálnom čase ale, máme na TSUS naše panely na skúškach a to z dôvodu niektorých koncepčných vylepšení technológie, vzhľadom na potreby takýchto skúšok pri patentovom konaní. Okrem toho odolnosť drevostavieb v prípade zemetrasení je niekoľko násobne lepšia ako klasických murovaný a oceľových stavieb, lebo drevo je, v istom slova zmysle, elastické a veľmi dobre reaguje na všetky dynamické extrémy stavby.

Čo sa týka vetra (tornádo, hurikán) stavba štandardne odolá aj extrémom. Samozrejme, ak Vám oko hurikánu "prebehne" cez dom, v takom prípade sa akákoľvek stavba (betón, železo, drevo) stáva ruinou - tomu odolá jedine protitankový bunker.

 

Technológia - suhrn na stiahnutie


0907234822